Kudret narı faydaları

Kudret narı faydaları

Kudret narının anti ülser etkisiyle ilgili bir çok klinik çalışma yapılmıştır ve hala yapılmaya devam etmektedir

Uzmanlar alternatif tıp ile modern tıbbın bir arada yürütülmesi hastalıklar için daha etkili olacağının da altını çiziyor.Kudret  narının  anti  ülser  etkisiyle  ilgili    bir  çok  klinik  çalışma  yapılmıştır  ve  hala yapılmaya devam etmektedir.

Gastrik ülser, yaşam boyunca pupulasyonda yaklaşık %10  insanı etkileyen  en yaygın gastrointestinal bozukluklardan biridir. Ülserin  Türkçe karşılığı yara anlamına gelmektedir. Mide (gastrik ülser) veya ince bağırsağın (duedenal ülser) içinde gelişen bir kanayan  bir yaradır.

Son yıllarda ülkemiz de özellikle Prof. Dr.  Ahmet Maranki ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun alternatif tıp diye adlandırılan bitkilerle tedavi yönteminin bilimsel açıklamalarını yapmalarıyla birlikte 'ALTERNATİF TIP' a bakışta radikal değişim olmuş ve halk bu alana büyük ilgi göstermiştir.

Modern tıbbın çözümsüz kaldığı çoğu hastalığa alternatif tıb çözüm olabiliyor.

Özellikle omurilik felçlilerde görülen, bası yaraları yada yatağa bağlı olarak yaşamını devam ettiren kişilerde görülen yatak yaralarına, kudret  narının çok iyi geldiği bizzat bu ürünü kullananlar tarafından söylenmekte. Yıllarca bası yarası ısdırabı çekip, gitmediği doktor, kullanmadığı ilaç kalmayan, buna karşın yaralarını iyleştiremeyen kişiler, kudret narını kullandıktan sonra yaralarının çok kısa sürede iyleştiğini belirtiyorlar.

Yapılan çalışmalarda kudret narının içeriğinde bulunan "momordicin" maddesi yara iyleştirmede büyük rol oynuyor. İçeriğinde bulunan doğal antibiyotik açık yaraların hızla iyileşmesini sağlarken, bilinen hiç bir yan etkisinin olmadığı belirtiliyor.

Ünlü Kalp  Cerrahı Prof. Dr.Mehmet Öz bir proğramında  Dünya'da  bitkisel tedaviler açısından 5 önemli bitkiden biri olarak Kudret narından bahsetmiştir. Bu bitkiler

1-Noni berry(Güney Pasifik ve Avustralya tropikal bölgelerde yetişir.)

2-Bitter melon (Kudret Narı)

3-Cordyceps (Tırtıl Mantarı, Tibet'de yetişir.)

4-Elder Berry (Mürver, Kuzey Yarımküre'de yetişir.)

5-Durian Meyvesi(Malezya , Vietnam  ve Tayland'da yetişir.)

 

Yetişme bölgesi

Asya, Karayip Adalarında, Amazon havzasında, Doğu Afrika'da doğal olarak yetişir. Uzak Doğu ve Güney Amerika'da ise özellikle yetiştirilmektedir.

 

Görüntüsü

Çin'de yetişmiş kudret narı

Sarmaşık formunda olup, yaz aylarında çiçek açar. Yelpaze şeklinde, loplu, kenarları dişli yapraklara sahiptir. Erkek veya dişi çiçekleri ayrı saplarda bulunur. Çiçekleri sarı renklidir.

 

Meyveler

Bütün kısımları ve öz suyu çok acı olan meyve hamken yeşil, olgunlaşınca turuncu-kırmızı renkte, 10-20 cm uzunluğunda, geniş bir mekik sekline gelir. Girintili çıkıntılı ve pürtüklü bir yüzeye sahiptir. Olgunlaşınca, kabuğu geriye büküldüğünde çok sayıda, kırmızı, kahverengi veya beyaz renkli çekirdekleri ortaya çıkar. Tohumları (çekirdekleri) 7-10mm boyunda, yassı ve pütürlüdür.

 

Yararları[değiştir]

Meyve ve yaprakları, mineral ve vitaminler bakımından zengin olan kudret narı demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri içerir. İspat edilmemekle birlikte, yaprak ve köklerinden hazırlanan çözeltinin, hemoroid şişliklerini indirdiği, yapraktan elde edilen çözeltinin öksürük kesici ve ateş düşürücü olduğu, aynı zamanda pürgatif (barsak boşaltıcı) ve antihelmintik (barsak kurtlarına karşı) etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Kadınlarda kısırlık tedavisinde ve karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılmaktadır. İltihaplı yaraların tedavisinde de yeri olduğuna inanılmaktadır.Ayrıca mide hastalıklarının tedavisi ettiği de düşünülmektedir.

 

Bölgesel isimlendirmeler[değiştir]

Latincede Momordica ısırma anlamına gelmektedir. Filipinlerde yerel adı Ampalaya, batı ülkelerinde, acı kavun, acı kabak, Afrika hıyarı, balsam elması veya balsam armudu olarak adlandırılır.

 

UYARILAR

Kudret narı tohumları kabakgillere alerjisi olan kişilerde allerjik etki yapabilir. Gebelik ve emzirme sırasında kullanımı uygun değildir.Kan şekeri seviyesini düşürdüğünden hipoglisemi (şeker düşüklüğü) olanlar kullanamaz.

İLAÇ DEĞİLDİR.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 23 Eylül 2013, 12:11'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.