Sağlam kalbin sırrı sağlıklı beslenmede

Sağlam kalbin sırrı sağlıklı beslenmede

Sağlıklı bir kalp için en önemli püf noktalarından biri sağlıklı yiyecekler tüketmek. Ancak sağlıklı beslenmenin yaşı da kalp sağlığı açısından çok önemli.

Bu yüzden özellikle sebze ve meyvenin ağırlıklı olduğu bir beslenme alışkanlığının çocuklara 10 yaşından itibaren kazandırılması çok önemli. Sağlıksız beslenme şekli uzun vadede kalp damarlarını tahrip eder, kolesterol ve kan yağları değerlerinin artmasına neden olarak, kalp hastalıklarına zemin hazırlar. 60 yaşında kalp hastası olduktan sonra diyet yapmak kalp ağrısını geçirmez.

Fast food kültürü yayıldı

Çalışan annelerin sayısının giderek artması ve geleneksel aile yapısının yavaş yavaş ortadan kalkması, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını da olumsuz etkiler. Hızlı yemek yeme kültürünün hızla yayılması ile Türk aile yapısı giderek geleneksel aile yapısından uzaklaşıyor. Bunun yanında ayrı anne babaların çocuklarında da ciddi beslenme bozuklukları görülmektedir. O nedenle, anne babaların 10 yaşındaki çocuklarına sebze ve meyveyi sevdirmesi çok önemlidir.

Her gün sebze ve meyve

Sebze ve meyveler, hem lif hem de vitamin ve mineral kaynakları açısından çok zengin besinlerdir. Düşük kalorili olan sebze ve meyveler ayrıca kalp hastalıklarına karşı koruyucu maddeler de içerir. Bu nedenle mümkünse günde 2-3 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Beslenmede beyaz un yerine işlenmemiş buğday unu (kepekli) tercih edilmelidir. Örneğin seçimler kepekli makarna ve kepekli pirinç olabilir. Porsiyonların dengeli olmasına özen gösterilmelidir.

Kırmızı et yemeyi bırakmayın

Sağlıklı bir kalp için kırmızı et tüketimi mutlaka dengelenmelidir. Tavuk, hindi ve balıketi tüketimi öncelikli olarak tercih edilmelidir. Ancak kırmızı et tüketimi de kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Kırmızı etteki B vitamini alınmadığında vücuttaki Homosistein değeri yükselir. Kolesterol gibi tehlikeli bir kan ürünü olan homosistein fazlalığı, vücutta erken damar sertliğine zemin hazırlayarak genç yaşta ölümlere neden olabilir. Ancak kırmızı et tüketirken; haftada bir kez ızgara ve çok iyi haşlanmış, dana eti şeklinde tercih edilmesi uygundur. Balık, Omega 3 ve 6 ihtiyacını önemli ölçüde karşıladığı için her öğün tüketilebilir.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 16 Eylül 2013, 10:20'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.