Kalbin şifreleri

Kalbin şifreleri

Kalp-damar sorunları ölüme davetiye çıkartıyor. Doğru beslenme ise riski düşürüyor. Badem, sarımsak ve yeşil çay hastalığa kalkan oluyor

Kalp hastalığı, ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Kalp sağlığını korumak ise hayati önem taşıyor. Doğru beslenme ise hastalık riskini düşürüyor. İşte sağlıklı kalp için yenmesi gerekenler: KURU BAKLAGİL TÜKETİN: Beslenmenizde kuru baklagillere (nohut, kuru fasulye, mercimek vb.) daha çok yer verin. Kuru baklagiller; yağ, doymuş yağ ve kolesterolden fakir kompleks karbonhidratlar ile posadan zengin bitkisel protein kaynağı besinlerdir. HER GÜN 1 DİŞ: Sarımsak damar içinde pıhtılaşmayı engeller. Her gün 1 diş yenilebilir. BALIKTAN ŞAŞMA: Balık ve balık yağı, damar içi tıkanıklığın azalmasını sağlar. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri, yüksek antioksidan özelliğindedir. Balığı, ızgara, buğulama, füme şeklinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. CEVİZ, FINDIK VE BADEM: Her gün 4 tane yenilen ceviz, fındık ve badem, kolesterolü düşürür. YEŞİL ÇAY İÇİN: Yeşil çayda bulunan polifenoller, antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili olur. KIRMIZI ÜZÜM: Kırmızı üzüm, içeriğindeki yüksek antioksidanlardan dolayı, kalp hastalıklarında olumlu etkisi vardır. Özellikle çekirdekli kırmızı üzüm tüketilmelidir. DOMATES VE KARPUZ: Domates-karpuz, antioksidan deposudur. Likopen maddesi yüksek oranda bulunduğu için kalp hastalıklarının oluşumunu engeller. BİR KAŞIK KETEN TOHUMU: Doymamış yağ asitleri ve omega-3 içeren keten tohumu, kalbe karşı koruyucudur.

Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu, yoğurt ve çorba gibi besinlerin içine katılarak tüketilebilir. KOLESTEROLE KARŞI POSA: Posalı besinlerin tüketimi, kolesterol seviyesini düzenler.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 09 Eylül 2013, 10:28'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.