Müzik dinlemek kalbi güçlendiriyor

Müzik dinlemek kalbi güçlendiriyor

Sevilen müziği dinlemenin beyinde endorfin hormonunu salgılayıp kalbi güçlendirdiği, kalp hastalarını da iyileştirdiği belirlendi.

Sırbistan'daki Nis Üniversitesi'nden bilim insanları kalp hastası 74 kişiyi 3 gruba ayıran bilim insanları, ilk gruptakilerden 3 hafta aerobik derslerine gitmelerini, ikinci gruptakilerden derslere gidip günde yarım saat müzik dinlemelerini istedi. Son gruptakiler ise sadece müzik dinledi.3 haftadan sonra spor yapan ve müzik dinleyen hastaların kalp sağlığının büyük ölçüde düzeldiği belirlendi. Bu gruptakilerin kalp faaliyeti ve egzersiz kapasitesi (kişinin kaldırabileceği maksimum fiziksel aktivite) ortalama yüzde 39 arttı.

Müzik dinlemeyen ancak spor yapanların kapasitesinin yüzde 29 arttığı ancak ilginç şekilde, sadece müzik dinleyen gruptakilerinde egzersiz kapasitesinin yüzde 19 yükseldiği görüldü. Müziğin beyinde, mutluluk hormonu endorfinin salgılanmasını sağladığını belirten bilim insanları, müzik dinleyerek spor yapmanın kalp faaliyetinin iyileşmesine, dolayısıyla hastaların daha kolay toparlanmasına yardımcı olabileceğine dikkati çekti.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 04 Eylül 2013, 09:40'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.