Menopoza değil yumurtalıklara bakmak lazım

Menopoza değil yumurtalıklara bakmak lazım

Kariyer maratonu uzun süren modern kadın için menopozun paranoya haline geldiğini söyleyen Dr. Sedat Kadanalı: Kadın artık geç yaşta anne olmayı planladığından erken menopozdan korkuyor.

Kariyer maratonu uzun süren modern kadın için menopozun paranoya haline geldiğini söyleyen Prof. Dr. Sedat Kadanalı: Kadın artık geç yaşta anne olmayı planladığından erken menopozdan korkuyor. Oysa menopoza değil yumurtalıklara bakmak lazım. Eğer yumurtalık rezervi uygunsa o zaman kariyer de yapabil

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Sedat Kadanalı; modern kadınlar için menopozun neden bir paranoya haline geldiğini ve çözüm yollarını anlattı.

*Erken menopoz (âdetten kesilme) neden modern kadın korkusu oluyor?

Çünkü günümüzde kadın artık evinde oturan, çocuğunu büyüten ev hanımı kalıbından çıkarak sosyal artık tam içinde yer alıyor. Günümüz kadınının eğitimi 30'lu yaşlarda bitiyor, kariyer isteği ise hiç bitmiyor. Tüm bunları yaparken kadın çocuk yapmaya fırsat bulamıyor. Modern kadın programlı olduğundan, çocuk yapmayı ve büyütmeyi; sosyal, mesleki ve ekonomik olarak belli bir düzeye geldikten sonra planlıyor. Bu da nereden bakarsanız 35 ve üzeri yaşlar demek. Ama hesaba katılmayan erken menopoz durumu ortaya çıktığında, tüm bu hesapların altüst olacağı korkusu modern kadının korkusu oluyor.

*Erken menopoz yaygın bir sorun mu?

Aslında genel olarak bakıldığında erken menopoz toplumda yüzde 1-2'sinde görülür. Algıda seçicilikle erken menopoz korkusu modern kadının paranoyasına dönüşmektedir.

DOĞUM MENOPOZU BEKLEMEZ!

*Erken menopoz korkusu gereksiz mi?

Hayır, erken menopoz korkusunda modern kadın pek de haksız sayılmaz. Çünkü biliyoruz ki hiçbir kadının doğurganlığı sonsuz değildir. Kadının doğurganlığı 35 yaşından sonra azalır. 40'lı yaşlarında azaları. 43-44'lü yaşlarda sona erer. Doğurganlığın bitmesi menopoza kalmamakta, menopoza yani âdetten kesilmeye 2-3 yıl kaldığında, kadın düzenli âdet görse de hamile kalma şansı yok denecek kadar azalır.

*Doğurganlık neden azalıyor?

Kadının doğurganlığını azaltan veya menopoza girmesine yol açan olay, yumurtalıklarında bulunan hücrelerin giderek azalması ve bitmesidir. Aslında her kadının yumurtalıklarında kendi ihtiyacı olandan binlerce kat fazla yumurta hücresi (germ hücresi) vardır. Anne karnında 7milyon olan yumurta hücreleri bu tepe noktasından giderek azalmaya başlar, bebek doğduğunda 2 milyona, ergenlikte 400 bine ve menopoz döneminde sayı bine inmektedir.

ÂDETE DEĞİL YUMURTAYA BAKIN!

*Yumurta hücreleri neden azalıyor?

Bu hücrelerin azalması programlanmış bir hücre ölümüdür, tıpta buna apoptoz adını veriyoruz. Bu bazı kadınlarda daha hızlı olur. 48-50 yaşlarından daha erken olarak 40 yaşın altına erken menopoz denir. Yumurta hücrelerinin yok olması yani bitmesi sonucu menopoz durumu ortaya çıktığından, bunun tedavisi veya geri döndürülmesi söz konusu olmamaktadır.

*Menopoz geciktirilebilir mi?

Burada kastedilen âdet görmek ise cevap "evet" olacaktır. Yumurta hücresi kadın yumurtalığında büyürken ürettiği östrojen ve progesteron hormonları yumurta hücresinin bittiği menopoz durumunda dışarıdan ilaç olarak kadına verilirse kadın menopozda değilmiş gibi düzenli âdet görebilecektir.

*Çocuk doğurma yaşı geciktirilebilir mi?

Menopozla ilgili soru "çocuk doğurma" olduğunda cevap "hayır" olacaktır; çünkü bitmiş, yok olmuş yumurta hücresini yerine koymak, yani yoktan var etmek mümkün olmamaktadı

TIP BİLİMİ KADININ HİZMETİNDE

YUMURTA DONDURMA

Tıp bilimi, bugün için kadının doğurganlığını çok ileriye götürebilecek teknoloji ve bilgi birikimine şu anda hakimdir. Bu yöntemlerden biri; kadının genç yaşlarda yumurtalık rezervi iyiyken yumurtaları veya yumurta dokusu alınıp dondurularak saklanması. Kadın ileri yaşta menopoza girdiğinde bu donmuş yumurta dokusu kadına nakledilerek veya donmuş yumurta hücreleri ile rahatlıkla gebe kalması sağlanabilmektedir.

KANSER ENGEL DEĞİL

Örneğin kanser tedavisi görecek bir genç kadında kemoterapi veya radyoterapinin menopoz yapıcı etkisinden korunmak için bu uygulama günümüzde başarıyla uygulanmaktadır. Ülkemizde sağlıklı bir kadında yumurta veya yumurtalık dokusu dondurulması yasal olmadığından yapılmamaktadır. Ancak hastalığı olan, kanser olan kadınlarda yapılmasına izin verilmektedir.

Yumurtalar azaldıysa acilen tedaviye başlanmalı

Yumurtalık rezervi azaldığını tespit ettiğimiz kadınlarda zamana karşı yarışarak bir an önce çocuk sahibi olmalarına gayret gösteririz. Bu amaçla infertilite (kısırlık) testlerini beklemeden yapar, başka sorun varsa ortaya koyar ve hemen tedaviye başlarız. Bu grup hastalarda tüp bebek opsiyonunu daha hızlı devreye sokarız. ancak tüp bebek başarı oranlarının en düşük olduğu grup maalesef yumurtalık rezervi az olan hastalardır. Çünkü yumurta hücrelerindeki sayısal azlık beraberinde kalitesel azalmayı da getirmektedir. Over (yumurta) rezervi az olan hastalardan diğer tüp bebek hastalarına oranla daha az sayıda yumurta hücresi alınabilmektedir.

Yumurtalık rezervi tamamsa çocuk da yap kariyer de

Yumurtalık rezervi her kadında doğal olarak 35 yaşından sonra düşer ve bunun yansıması da çocuk doğurma şansının azalması our. Gebe kalma zamanlarını ileri tarihlere bırakmak isteyen kadınların bu kararı almadan kadın doğum doktoruna muayene olarak gebe kalma şansları konusunda bilgi edindikten sonra bu kararı vermeleri daha doğru olacaktır. Eğer yumurtalık rezervleri genç kadınların yaşlarına uygun veya daha iyi ise o zaman kariyer de yapsınlar, çocuk da!

BİLİNMESİ NASIL BİR KATKI SAĞLIYOR?

Yapılan muayene ve hormon tahlilleri sonucu yumurtalık (over) rezervi azaldığını öngördüğümüz evli kadınlara çocuk doğurma planlarını ertelemeden hemen gerçekleştirmelerini öneririz. Eğer rezerv iyi ise o zaman hayat planını kendi şartlarına göre yapabileceğini, çocuk doğurmayı birkaç yıl daha erteleyebileceğini söyleyebiliriz. Ancak 35 yaş üzeri her kadında doğal olarak over rezervi, bir anlamda çocuk doğurma şansı azalacağından, bu yaş üzerinde çocuk doğurmak için gecikilmemelidir.

ÖNCE MUAYENE SONRA KARİYER

Erken menopoz riski önceden bilinebilir mi?

Modern kadının gerçekte bilmek istediği "Acaba bende erken menopoz riski var mı" sorusunun cevabıdır. Evet bu mümkündür; yumurtalık rezervini bir anlamda erken menopoz riskini ultrason muayenesi ve bazı hormon tahlilileriyle öngörebilmekteyiz. Kadının kronolojik yaşı ile yumurtalık yaşı her zaman paralel gitmeyebilir; bazen yumurtalığın yaşı kadının yaşından daha büyük olabilir. Yani kadının yaşı 30, yumurtalığın yaşı 40 olabilir, bu da erken menopozu getirebilir.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 23 Ağustos 2013, 15:45'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.