Parkinson artık korkutmuyor

Parkinson artık korkutmuyor

Yaşlılık hastalığı olarak tanımlanan ve halk arasında 'titrek felç' olarak bilinen Parkinson, ilaç tedavisi ve beyin pili seçenekleriyle çözümsüz bir hastalık olmaktan çıktı

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh'a kronik nörolojik bir hastalık olan parkinson hakkındaki merak edilenleri sorduk.

Parkinson Hastalığı nedir?

Parkinson hastalığı; beyinde 'dopamin' adını verdiğimiz maddenin eksikliği ile ortaya çıkan, kronik nörolojik bir hastalık. Yaşın ilerlemesiyle beyinde dopamin salgılayan hücrelerin azalması veya hasara uğramasıyla ortaya çıkan hastalık, hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketlere yol açıyor. Hastalık; ellerde ve ayaklarda titreme, hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik ve yürüme güçlüğü ile karşımıza çıkıyor.

Kimlerde daha sık görülür?

Parkinson hastalığı'nın ortalama görülme yaşı 62-65 yaşlar cıvarıdır. Hastalığın seyri, yaşı göreceli olarak genç hastalarda biraz daha hızlı gidebiliyor.

Parkinson nasıl anlaşılır?

Parkinson hastalığının tanısı klinik bulgularla konulmaktadır. Özellikle yaşı ileri hastalarda; vücudun bir tarafında daha ön planda olmak üzere ellerde 'para sayar' tarzda titreme, hareketlerde yavaşlama, kolların vücut salınımına iştirak etmemesi ve vücuda yapışık olarak yürünmesi, bakışlarda donuklaşma ve yüz mimiklerinde azalma ile birlekte 'maske yüz' diye ifade edilebilen yüz hali, küçük adımlarla ve öne eğilerek yürüme bu hastalığın başlangıç safhasında olunabileceğini düşündürmeli ve hastalar geç kalmadan bir nöroloji uzmanına başvurmalılar.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 19 Temmuz 2013, 16:53'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.