Dolunayda kalp ameliyatı edilenler daha şanslı

Dolunayda kalp ameliyatı edilenler daha şanslı

Dolunayda kalp ameliyatı geçirenlerin ölüm riskinin daha az olduğu belirlendi.

İngiltere'deki Imperial College'dan bilim adamları tarafından yapılan ve birkaç hafta önce yayımlanan bir araştırma, haftasonu ameliyat edilenlerin ölüm riskinin daha fazla olduğunu göstermişti. Bu kez, ABD'deki Rhode Island hastanesinden doktorlar, dolunayda ya da izleyen günlerde kalp ameliyatı edilenlerde, ameliyat sonrası komplikasyonlara daha az rastlandığını belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Frank Sellke, bazı dönemlerin kalp-damar hastalıklarıyla bağlantılı olduğunun daha önce bilindiğini ancak ilk kez ayın evrelerinin etkilerinin incelendiğini vurguladı.

Sellke, aort yırtılmasından sonra tıbbi müdahele gören hastaların katıldığı araştırmada, dolunayda ya da dolunayı izleyen birkaç gün içinde ameliyat edilenlerin ölüm oranının daha düşük olduğunun belirlendiğine dikkati çekti.

Dr. Frank Sellke ayrıca, dolunayda ya da izleyen günlerde ameliyat edilenlerin, 14 yerine 10 gün içinde hastaneden çıktığını belirtti. Sellke, "Elbette bu tür ameliyatlar acil müdahele gerektirir ve dolunaya göre programlanamaz ancak doktor olarak çevrenin etkilerini bilmek her zaman ilginç" ifadesini kullandı.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 19 Temmuz 2013, 09:24'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.