Sokakta oyna kalp krizi geçirme

Sokakta oyna kalp krizi geçirme

Aniden başlayan, göğsün ön duvarında, boyuna ve çeneye doğru yayılan, bazen omuz ve kolların iç kısmına vurabilen sıkışma hissi varsa dikkat!

 

Aynı yaşta olsalar bile her kişinin kalp krizi geçirme riski birbirinden farklıdır. Bu risk düşük, orta, yüksek ve aşırı yüksek olarak derecelendirilebilir. Bunun için "risk faktörleri" göz önünde tutulur. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), sigara kullanımı, ailede kalp hastalığı öyküsü, hareketsiz yaşam biçimi, ileri yaş ve aşırı kilo gibi geleneksel faktörlerin; kalp krizi oluşumunda önemli bir etkisi bulunmaktadır. Geleneksel risk faktörleri aynı kişide ve aynı anda ne kadar çok bulunuyorsa, kişinin riski de o kadar yüksektir. Geleneksel faktörler ne kadar çok bir arada bulunursa, kişinin yıllık kalp krizi geçirme ihtimali ve ani kalp ölümü riski o kadar artar.

MODERN FAKTÖRLER

Kalp krizine neden olan geleneksel risk faktörlerinin yanı sıra şehir yaşamının getirdiği modern faktörler de kalp hastalıklarına ve krizlere yol açan önemli sebepler arasındadır.

Çocuklarda küçük yaşlardan itibaren oluşturulan sınav kaygısı, sokak oyunlarının terk edilmesi, iş yaşamında sınırların zorlanması, erken menopoz, metropollerdeki hava kirliliği ve egzoz dumanı (karbonmonoksit), kontrol edilemeyen stres, mesleki sorumlulukların erken üstlenilmesi, yeteneklerin üzerinde sorumluluklar alınması, duygusal çöküntüler gibi modern faktörler de; kalp krizlerinin gelecekteki en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Sağlıklı yaşamın anahtarı olan sağlıklı bir kalbe sahip olmak, yaşam biçiminde yapılacak değişikliklerle sağlanabilir. Modern risk faktörlerinin en aza indirilmesi, kalp krizlerinin ciddi şekilde azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 15 Temmuz 2013, 13:30'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.