Uçak gürültüsü kalp krizine yol açabilir!

Uçak gürültüsü kalp krizine yol açabilir!

75 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları bilim insanlarını şaşırttı!

Alman FAZ gazetesinin haberine göre, Alman ve ABD'li araştırmacılar gece uyku esnasındakiuçak gürültüsü ve yüksek tansiyon arasındaki biyolojik bağı ortaya çıkardı. 75 katılımcıyla yapılan araştırma sonuçlarına göre uçak gürültüsü adrenalin salgılanmasını artırıyor ve damar fonksiyonlarını etkiliyor.

Çalışmanın başındaki isim Thomas Münzel, ''Kalp ve damar hastalıklarına yol açan mekanizmanın kesin olarak nasıl işlediği şimdiye kadar bilinmiyordu ancak bugün uçak gürültüsünün yüksek tansiyona ve kalp krizine yol açabileceğini biliyoruz'' dedi.


Bilim insanları sonuçların siyasi karar süreçlerinde de dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Çalışmada 75 sağlıklı kadın ve erkek yatak odalarında 60 desibellik uçak gürültüsüne maruz bırakıldı. Bir gruba 30 uçak geçişlik, ikinci gruba 60 geçişlik ses uygulandı. Kontrol grubu ise sessiz bir ortamda uyudu.

UÇAK GÜRÜLTÜSÜNE ALIŞILMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Yapılan ölçümlerde gürültünün damarlarda işlev bozukluğuna yol açtığı ve bu nedenle kişilerde yüksek tansiyon oluştuğu görüldü. Araştırmacıları şaşırtan ise insanların gürültüye alışamaması oldu.


60 uçak gürültüsüne maruz kalanların damar fonksiyonlarının 30 kere gürültüye maruz kalanlara göre daha düzensiz çalıştığı görüldü. Münzel, ''Bu bize insanların uçak gürültüsüne alışmadığını ve damar bozukluklarının tekrarlayan gürültüyle arttığını gösteriyor'' diye konuştu.

C VİTAMİNİ İYİ GELİYOR

Çalışma ayrıca C vitamininin damar rahatsızlıkları tedavisinde işe yaradığını da ortaya koydu. Gürültünün; salgılanmasına yol açtığı radikalleri bağlayan C vitamininin yine de uçak gürültüsündan kaynaklanan sorunları çözemeyeceği de vurgulandı.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 08 Temmuz 2013, 16:25'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.