Reklama dönüşen ilan yasaktır

Reklama dönüşen ilan yasaktır

Özel bir Diş Hastanesi mesul müdürüne ışıklı reklam panosunda (billboard) uygulamasından dolayı disiplin cezası verilmiştir.

Özel bir Diş Hastanesi tarafından bünyesine yeni katılan doktorların isimlerinin bir alışveriş merkezinin girişinde bulunan renkli ve ışıklı reklam panosunda (billboard) duyurmasının içerik itibariyle reklam niteliği taşıdığı ve talep yaratmaya yönelik olduğu değerlendirilerek Hastane mesul müdürüne disiplin cezası verilmiştir.
 
Mesul Müdür tarafından İdare Mahkemesinde açılan davada bunun sadece bir duyuru olduğu, reklamı kendisinin değil şirketin yaptığı, özel hastanelerin reklam yapmasının yasak olmadığı savunulmuştur.
 
Mahkeme "Olayda, davacıya para cezası verilmesine konu teşkil eden ve dosya içinde yer alan söz konusu ilanın reklam unsuru içerdiği ve talep yaratıcı nitelikte olduğu, bu itibarla da belli  bir alanda verilen sağlık hizmetinin ticari bir niteliğe büründürülerek Yasal ve düzenleyici kuralların ihlal edildiği sonucuna varıldığından, davacının eyleminin karşılığı disiplin cezası ile cezalandırılmasında hukuka aykırılık görülmemiştir" gerekçesiyle davanın reddine karar vermiştir.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 26 Kasım 2012, 11:11'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.