Bebeğin özürlü doğmasının tazminatı 70 bin dolar

Bebeğin özürlü doğmasının tazminatı 70 bin dolar

Tayland'ta bir hastanede 2 doktor hamile kadına verdikleri ilaç yüzünden bebeğin kör ve sağır doğan doğmasına sebep oldu. Mahkeme, hastaneye 70 bin dolar tazminat cezası verdi.

Tayland'da bir kadın bebeğinin kör ve sağır doğmasından hastaneyi sorumlu tuttu ve dava açtı. Nonthaburi Eyalet Mahkemesi kararında hamilelik boyunca kadına iki doktorun ilaç yazdığı, bu ilaçların yan etki olarak bebeklerde görme ve duyma kaybına yol açtığı tespit edildi. Mahkeme heyeti doktorların çalıştığı Ratchawithi Hastanesin'in 70 bin dolar tazminat ödemesini uygun buldu. Doktorların kadına hamileliğinin 5'inci ayında 'Warfarin' adlı bir ilaç verdikleri, bu ilacın sonunda bebeğin görme ve duyma duyularını kaybetmesine yol açtığı belirtildi. 36 yaşındaki anne Pinyamas Yothee 2008 yılında doğan çocuğunun şu anda sağır ve kör olmasının doktorların verdiği yanlış ilaçtan kaynaklandığının ancak 4 sene sonra anlaşılabildiği için kızgın olduğunu söyledi.

 İlacın üstünde "Hamilelerin kullanması yasaktır" ibaresi yer almasına rağmen doktorların yazdığı ilacı kullanmaya başlayan kadının, ilaçları kullanmaya başladıktan 2 ay sonra bebeğinin beyninde su toplanması yani tıp diliyle hidrosefali meydana geldi. Anne tazminat olarak 700 bin dolar istese de mahkeme sadece 70 bin dolar tazminata karar verdi. Acılı anne mahkeme kararının ardından, "Ben tazminat istemiyorum. Doktorlar hapse girsin de istemiyorum. Sadece acılı bir anne olarak oğlumun haklarını korumaya çalışıyorum. Annelik görevimi yerine getirmeye çalışıyorum" dedi.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 02 Kasım 2012, 12:11'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.