Doç.Dr.Yunus Yavuz ile Obezite Cerrahisi

Doç.Dr.Yunus Yavuz ile Obezite Cerrahisi

Doç.Dr.Yunus Yavuz ile Obezite hakkında www.doktorsigortasi.com habersitesi olarak Florence Nightingale Morbid Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezinde görüştük.

Ülkemizde obezite ve buna bağlı hastalıklarla mücadele eden az sayıda kurum vardır. Bu alanda, soruna akademik olarak yaklaşan ve uluslararası standartlara uygun merkezlere ihtiyaç duyulmaktadır.www.doktorsigortasi.com haber sitesi ,Florence Nightingale Morbid Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi Doç.Dr.Yunus Yavuz ile Obezite ve tedavi yöntemleri hakkında görüştük.

Florence Nightingale Morbid Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezimizin Hikayesi:

Obezite Cerrahisi Birimimiz 2007 yılından bu yana faaliyettedir. Doç.Dr.Yunus Yavuz'un Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda göreve başlamasını takiben birimimizin kuruluş çalışmalarına başlanmıştır. Norveç'in en büyük üniversitesinin (NTNU) hastanesi olan St.Olav's University Hospital of Trondheim'da Konsültan Uzman olarak çalışan Doç.Dr. Yunus Yavuz'un önderliğinde Beslenme Uzmanlığı ve Fizyolojisi, Spor Fizyolojisi, Endokrinoloji, Psikiyatri, Anezteziyoloji, Plastik Cerrahi bölümlerini içine alan bir Obezite Cerrahisi Merkezi kurulmasını sağlamıştır. Norveç Ulusal Obezite Cerrahisi Merkezi ve Amerika'da ki birkaç merkez birimimizin kuruluşunda örnek teşkil etmiştir.
Doç.Dr.Yunus Yavuz, 1997-2006 yılları arasında Norveç Ulusal İleri Laparoskopik Cerrahi Merkezinde son 3 yılı yönetici olarak çalışmış, 2004 yılında kurulan Norveç Ulusal Obezite Cerrahisi Merkezinin kurulmasında görev almıştır. Doç.Dr.Yunus Yavuz, 9 yıl süre zarfında gerçekleştirilen sayısız ileri laparoskopik cerrahi işleme ilaveten, 2004-2006 yılları arasında yoğun olarak laparoskopik gastrik bypass tedavisi uygulanan bu merkezde operasyonda görev almıştır. 2007-2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi'nde çalışan Doç.Dr.Yunus Yavuz, 2011 yılının ilk günlerinde İstanbul Bilim Üniversitesi'ne ve Florence Nightingale Grubuna geçmiştir.  2011 yılı itibariyle Morbid Obezite Cerrahisi birimimiz Florence Nightingale Grubu bünyesinde çalışmalarına başlamıştır.

Kliniğimiz diğer Üniversite ve Araştırma Hastaneleri servislerine de morbid obezite cerrahisi tekniklerinin geliştirilmesi açısından yardımcı olmaktadır. Şu ana kadar Adana, Malatya ve Şanlıurfa'da bu tür teknik destekler verilmiş birçok ameliyat gerçekleştirilmiştir.

Obezite Merkezinin kuruluş amaçları :
Obezite hastalığı ile ilgili bilinç ve eğitim düzeyini arttırmak,
Koruyucu ve önleyici önlemlerin alınmasını sağlamak,
Obezite ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmak ve yayınlamak,
Mevcut çağdaş tedavi yöntemlerini uygulamak, geliştirmek, yaygınlaştırmak ve eğitimini vermektir.

Obezite Merkezinin Yapısı

Ünitemiz hastalarımıza alanında uzmanlaşmış bir kadro ile hizmet vermektir. Obezite merkezimizin yapısı ve faaliyet gösteren gruplarımız aşağıdaki belirtilmiştir.

Endoskopik ve Laparoskopik Obezite Cerrahisi Birimi
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı
Endokrinoloji Bilim Dalı
Psikiyatri Anabilim Dalı
Egzersiz ve Beslenme Fizyolojisi Birimi
Diyet Uzmanlığı
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Konservatif yöntemler adını verebileceğimiz diyet, spor ve ilaçlar vb. gibi tedavilerin uzun süre kalılıcılığı %5-8 arasında değişmektedir. Bu yöntemler çok masraflı olmalarına karşın yetersizdir.

Geçtiğimiz yüzyılın başından beri uygulanan cerrahi yöntemlerin ise başarılı oldukları bilimsel çalışmalarda defalarca kez gösterilmiştir.

Obezitenin cerrahi tedavisi yeni bir olgu değildir. Geçtiğimiz yüzyılın başlarından bu yana değişik cerrahi yöntemler ile obezite tedavisi yapılmaya çalışılmıştır. Fakat 1990'lı yılları bu tür cerrahilerin yaygınlaştığı dönem olarak kabül edebiliriz. Buna neden olarak laparoskopik yöntemlerin yaygınlaşması olarak gösterilebilir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan obezite cerrahisi yöntemleri laparoskopik olarak gerçekleştirilmektedir. Bu da, obezite nedeniyle cerrahisi zor olan hastalarda işlemlerin daha kolay ve ağrısız gerçekleştirlmesini sağlamıştır.

Birçok konservatif merkezin düşündüğünün tersine cerrahi yöntemler en son tercih olmamalıdır. Bu seçeneğin varlığından hastalar haberdar edilmeli ve mümkün olduğu kadar erken bir dönemde faydalandırılmalıdır.

Hastalar, cerrahi dışındaki yöntemleri denemiş oldukları için, çoğunlukla kliniğimize en son çare olarak gelmektedir. Merkezimizin bir amacı hastaya bir bütün halinde danışmanlık hizmeti vermektir.

Obezite tedavisi üzerinde uzmanlaşmış bir merkezin klasik yaklaşımı hastanın obezite profilinin çıkarılması, altta yatan endokrinolojik ve psikiyatrik bozuklukların analizinin yapılması, diet programının düzenlenmesi, cerrahi öncesi ve sonrası fizik tedavi ve egzersiz programlarının ayarlanması ve hastanın yakından takip edilmesi şeklinde olmalıdır.

'Kime ne zaman cerrahi uygulanmalıdır?' sorusunun cevabı ancak bir öngörüşmeyle ve muayene ile verilebilir.www.doktorsigortasi.com

Uluslararası kriterlere göre:
Vücut kitle endeksi 40 ve üzerinde olan kişilere obezite cerrahisi önerilir.
Eşlik eden bir başka hastalık (kalp-damar, diabet, eklem problemleri vb.) olması durumunda ise VKE 35-40 arası hastalara da bu tür cerrahiler tavsiye edilir.

www.doktorsigortasi.com

 

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 15 Aralık 2011, 16:12'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • bahar cetin (29 Kasım 2012, 11:36)

    öncelıkle merhaba hocam ne olur bana yardım edın 110 kılolum 26 yasındayım 3 senedır bu kıloya sahıbım nolmalde 60 kıloydum boyum 1.63santım boyum var ben bu kıloları veremıyorum verecem dedıkce de alıyorum yerımden kalmam zorlastı ne olur bana yardım edın kendıme hakım olamıyorum kendımden nefret ettım hayatıma kustum 2 cocugum var sokaha cıkmaya utanıyorum sızı televızyonda gördüm umudum olcanızı düsündüm ne olur elımden tutun hocam cevap beklıyorum sızden