Ehliyetsiz sürücünün yerine sakın geçmeyin

Ehliyetsiz sürücünün yerine sakın geçmeyin

Ordu'da her ikisi de ehliyetsiz iki sürücünün karıştığı kazadan sonra girişilen sahtecilik olayına karışanlar hakkında mahkumiyet kararı verildi.

Işık Sigorta'dan yapılan açıklamada, her ikisi de ehliyetsiz olan araç sürücüleri E.T. ve M.T'nin, iki aracın da kasko poliçesinin bulunmaması nedeniyle C.O. ve G.C. isimli yakınlarını sürücü göstererek otomobildeki hasarın, kazaya karışan diğer araç olan motosikletin trafik sigortasından talep edilebilmesi için bir tutanak tanzim ettikleri, sigorta şirketinin şikayeti üzerine ismi geçen tüm şahıslar hakkında ''nitelikli dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik'' nedeniyle Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldığı belirtildi.
 
Açıklamada, sanıkların, açılan davada yargılanarak çeşitli cezalara mahkum oldukları, mahkemenin, suçun tüm sanıklar tarafından birlikte işlendiğini kabul ederek, hepsi hakkında mahkumiyet kararı verdiği, sanıkların hasar taleplerinden vazgeçmelerinin de sonucu değiştirmedi ve mahkemenin suçun tamamlandığına ve zarar gerçekleşmese de dolandırıcılığa teşebbüs suçunun ve özel belgede sahtecilik suçunun işlendiğine kanaat getirerek tüm şahıslar hakkında davayı mahkumiyet kararıyla sonuçlandırdığı kaydedildi.
 
Olaydaki motosikletin sigortacısı olan Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak da konuya ilişkin değerlendirmesinde, sürücülerin tutanakları doldururken dikkatli davranmaları ve kazanın tutanağa geçirilirken, olduğundan farklı aktarılmasına dair talepleri kabul etmemeleri gerektiğini belirtti.
 
Koçak, ''Mümkünse olaydan sonra henüz araçlar yerinden hareket ettirilmeden fotoğraf çekilmeli. Sadece Işık Sigorta'nın şikayeti üzerine bu şekilde açılmış 50 civarında dosya bulunuyor. Vatandaşlarımız küçük menfaatler için kendilerinin ve başkalarının hayatlarını karartmasın. Sırf kazaya karışan motosikletin polis tarafından bağlanmasını önlemek için bu yola gidenler başlarına çok büyük iş açtılar. Sürücülerin dikkatli davranmaları ve karşı tarafın sahte tutanak oluşturma yönünde ısrarlı tekliflerini kabul etmemelerini öneriyoruz'' dedi.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 05 Ekim 2011, 09:10'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.