Doktor hatalarına karşı açılan davalarda artış

Doktor hatalarına karşı açılan davalarda artış

Avukat Alper Sarıca, başta doktorlar olmak üzere sağlık personelinin hata ve ihmalinden kaynaklanan mağduriyetler sebebiyle açılan tazminat davalarının özellikle 2011 yılı içinde oldukça artış gösterdiğini belirtti.

Yakınları doktor hatası yüzünden sakat kalan veya yaşamını yitiren vatandaşlar, hukuki yollara başvuruyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Avukat Alper Sarıca, "Hastalığınıza yönelik tıbbi bir müdahale (teşhis, tedavi, reçete yazılması, aşı yapılması v.s.) sırasında sağlık personelinin ihmali, kastı söz konusu olur da yanlış veya eksik bir tıbbi uygulama sonucu hastalığınız ağırlaşırsa, sakat kalırsanız veya daha da kötüsü çok sevdiğiniz bir yakınınızı kaybederseniz büyük ihtimalle bunun sağlık personelinin ihmali veya kastı sonucu oluştuğu size açıklanmayacaktır. Ancak yaptığı işin hayati önemini kavrayamayarak kendisine emanet edilen hastaların tedavilerinde umursamazlıkları, ağır ihmalleri bulunan sağlık personeline (bu tanıma doktor, diş hekimi, hemşire, hasta bakıcı v.s tüm sağlık personeli girmektedir) karşı birçok hukuki yaptırımın da söz konusu olduğunu unutmamak gerekir" diye konuştu.

Başta doktorlar olmak üzere sağlık personelinin kasıt veya ihmalinden kaynaklanan mağduriyetlerde kullanabilecek pek çok hukuki imkan olduğunu kaydeden Sarıca, meslek kuruluşuna şikayette bulunulabileceğini, maddi-manevi tazminat davası ve ceza davası açılabileceğini söyledi. Sarıca şu bilgileri verdi:

"Tabip odasına ihmali, kastı bulunan sağlık personeli hakkında şikayet başvurusunda bulunarak ihmali veya kastı belirlenen sağlık personeline meslekten çıkarmaya kadar varabilecek disiplin yaptırımları uygulanmaktadır. Maddi tazminat davası ile tedavi ve ilaç masraflarınızı, yeni ameliyatlarınızın masraflarını, yaşamınızın kalan kısmında elde edeceğiniz gelirde oluşacak azalmayı (burada ortalama insan ömrü esas alınmaktadır), yani neredeyse tüm maddi kayıplarınızı talep edebilirsiniz. Örneğin bir sanatçıysanız vücudunuzda meydana gelecek deformasyon veya futbolcuysanız dizinizde oluşacak hasar gibi mesleğinizi etkileyen hususlar açılacak davada özellikle dikkate alınır. Manevi tazminat davası ile de çektiğiniz acılar, yaşam isteğinizdeki azalma ve sair manevi sebeplerle tazminat isteminde bulunabilirsiniz. Eğer hasta öldü ise yakınları da maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir."

PEKİ DAVAYI KİME KARŞI AÇACAKSINIZ?

Avukat Alper Sarıca, "Sağlık personelinin ihmali veya kastı sonucu zararınıza sebebiyet veren tıbbi müdahale özel bir hastanede yapılmışsa, açılacak davada muhatabınız tıbbi müdahaleyi gerçekleştiren sağlık personelidir. Ayrıca belirli durumlarda özel hastanenin de sorumluluğu söz konusu olacaktır" diye konuştu. Sarıca, Yargıtay'ın çoğu kararında özel hastanelerde gerçekleştirilen tıbbi müdahalelerde kusur açısından "hafif kusuru" yeterli bulduğunun da altını çizdi.

Tıbbi uygulama devlet hastanesinde (Belediye, üniversite, askeri hastaneler de aynı niteliktedir) yapılmışsa idari yargı yoluna giderek, Sağlık Bakanlığı'nın muhatap alınması gerektiğini ifade eden Sarıca, sağlık personelinin kişisel kusuru varsa, kamu görevini yerine getirmemişse veya bu sırada gerekli özeni göstermemişse davanın doğrudan personel aleyhine açılması gerektiğini söyledi. Konunun kapsamının ne derece geniş olduğunun bilinmesi için mahkeme kararlarından bir de örnek veren Sarıca, "hastaya en az komplikasyonu olan ithal aşı yerine daha ucuz ancak riski çok daha yüksek olan yerli kuduz aşısının uygulanması ve bunun sonucunda hastanın komplikasyon nedeniyle ölümünde zararın davalı idarece tazminine ilişkin kararın Danıştay'ca da onandığını ve burada idarece tedavi sırasında masraftan kaçınmak istenmesinin yaşama hakkı ve sosyal devlet ilkesi karşısında yeterli sebep olarak görülmediğini" söyledi.

Avukat Sarıca, şikayet yoluyla yanlış veya eksik tıbbi müdahaleyi gerçekleştiren sağlık personelinin cezai sorumluluğuna da gidilebileceğini ve ceza mahkemesinde taksirle yaralama/adam öldürme gibi suçlarla dahi yargılanabilecek olan sağlık personelinin suçu sabit görülürse cezalandırılacağını belirtti.

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 03 Ekim 2011, 08:10'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

 • oznur (20 Kasım 2014, 14:02)

  30 ekim tarihinde yapılan doktor hatası ile ilgili şikayet formuma 76C9C2C2-E1B2-4A78-AODF-EA2AC1C1DD3F numarası verildi. ve 20 gün içinde şikayet için bir bildirim alacağımız söylendi ama hala bi sonuç yok..
 • oznur (30 Ekim 2014, 14:25)

  benim eşim de doktor hatası nedeniyle çalışamaz durumda doktor eşimin ameliyat anında omirilik zarını kesti ve beyin sıvısı kaçağına sebep oldu eşim hala sıkıntılar içinde dava açmak istedim valilik davayı red etti itiraz ettik itirazımıza da red cevabı geldi.. eşimi bu durumdan kim kurtaracak. dava yolları bile kapalı. bu nasıl adalet
 • mustafa (04 Eylül 2014, 16:58)

  dava çözümmü diceksiniz degil tabiyki ama artık başka anneler ölmesin bende annemi karça kırıgından ayelyat ettirdik.doktor riskli ama amelyat olabilir dedi bizde doktora inanıp amelyat ettırdık 2 gun yon bakımda kaldı bakım ve ilgi sıfırdı,hijjende öyle sonra annem yogun bakımda öldü simdi neyapmam gerekiyor bilmiyorum dava açmak annemi geri getirmicek ama bu acımımasız ınsanlarda cezasını cekmeli başka anneler ölmesin artık bu konuda neler yapa bilirim yardımcı olursanız sevinirim
 • hilal karayel (05 Ocak 2012, 21:22)

  bende dava açacağımama kimi kimi dava edecem annemi SAMSUN MEDİCANA hastanesine götürdüm yaşı 84 ama aklı bende iyiyiydi 1 gece yoğun bakımda tutalım dediler ertesi gün canım annemin vefat haberini verdiler ben ALLAHA İNANAN BİRİYİM TABİİ BİRGÜN HEPİMİZ VEFAT EDECEĞİZ AMA benim anlamadığım hemşire oda ayarlıyoruz 6. katta sonra başaka hemşire kusmuğu akciğere kaçtı dedi koşuşturmalar veee netice VEFAT elmde para losa daa açarım ama dedimya bizler artık hakkını arayamaz birer fert olduk saygıyla kalın