Sahte kaza tutanağı düzenleyenler Ağır Ceza'da yargılandı

Sahte kaza tutanağı düzenleyenler Ağır Ceza'da yargılandı

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, sahte kaza tespit tutanağı düzenleyerek, sigortadan haksız kazanç elde etmek isteyenlere karşı giriştikleri hukuk mücadelesinin sonuç vermeye başladığını belirterek, birçok kişinin dolandırıcılık suçundan hüküm giydiğini söyledi.

KAZA tespit tutanağı uygulaması ile birlikte sahte hasarlarda ciddi artış olduğunu tespit eden sigortacıların, sahte tutanak düzenleyerek, haksız kazanç elde etmek isteyenlere karşı başlattıkları hukuk mücadelesi sonuç vermeye başladı. Caydırıcı olması amacıyla taraflarla anlaşma yerine yargı yolunu tercih eden sigorta şirketlerinin kazandıkları davaların sayısı her geçen gün artıyor. Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, kaza tespit tutanağı ile birlikte usulsüzlüklerin arttığını belirterek, bir süredir bu durumu yakın takibe aldıklarını söyledi. Recep Koçak, tespit edilen gerçeğe aykırı kaza tespit tutanakları ile ilgili bu tutanakları hazırlayan şahıslar hakkında dolandırıcılık ve belgede sahtecilikten Ağır Ceza Mahkeme'sinde açılmış birçok dava olduğunu belirterek, "Sadece Işık Sigorta olarak bizim 50'nin üzerinde açtığımız dava var. Bu davalar da bire birer lehimize sonuçlanıyor ve olaya karışanlar nitelikli dolandırıcılık, özel belgede sahtecilik suçundan yargılanıyor" dedi.

Recep Koçak, son olarak Ordu'da yaşanan ve tarafların yargılanmasıyla son bulan belgede sahtecilik olayını örnek göstererek, bu konuda şunları söyledi: "En son Ordu'da meydana gelen ve bizim şirketimizin de sigortacı olarak taraf olduğu, filmleri aratmayan bir sahtecilik olayı yaşandı. Bir motosikletle, otomobil çarpışıyor ve maddi hasarlı trafik kazası meydana geliyor. Ancak her iki aracın sürücüsü de ehliyetsiz. Aralarında anlaşıp, ehliyeti olan yakınlarını sürücü olarak gösteriyorlar ve otomobilde oluşan hasarın, motosikletin trafik sigortasından talep edilebilmesi için aralarında tutanak tanzim ediyorlar. Motosikletin sigortası bizim şirketimizden düzenlenmişti. Hasardan şüphelendik ve incelemeye aldık. Görevlendirilen eksper, araçlardaki hasarlı kısımlar ile tutanakta beyan  edilen hasar şeklinin ve hasar yeri tarifinin uyuşmadığını tespit etti. Araştırmayı biraz daha derinleştirince tutanakların sahte olduğu ortaya çıktı."

Anlaşma yoluna gitmiyoruz

Recep Koçak, sahte tutanak düzenleyenler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve olaya karışan tüm taraflar hakkında nitelikli dolandırıcılık, belgede sahtecilikten dolayı Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını vurgulayarak, "Dava sonuçlandı ve olaya karışan taraflar mahkum oldular.Ne var ki, sahte tutanak düzenleyerek hasar talebinde bulunanlar sadece kendilerini değil, sürücü olarak gösterdikleri yakınlarının da başını yaktılar. Çünkü mahkeme, suçun tüm sanıklar tarafından işlendiğini kabul ederek, hepsi hakkında mahkumiyet    kararı verdi" şeklinde konuştu.

Recep Koçak, sanıkların hasar taleplerinden vazgeçip, anlaşmak istemelerinin de sonuç vermediğini belirterek; mahkemenin, suçun tamamlandığına, zarar gerçekleşmese de dolandırıcılığa teşebbüs ve belgede sahtecilik suçunun işlendiğine  kanaat getirerek, olaya karışan tüm tarafları mahkum ettirdiğine dikkat çekti. Recep Koçak, Ordu'da yaşanan olayda olduğu gibi sırf kazaya karışan motosikletin polis tarafından bağlanmasını önlemek için sahte tutanak düzenlemenin kişilerin başına daha büyük işler açtığına değindi.

Ellinin üzerinde dava açtık

IŞIK Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, sigorta şirketlerinin, caydırıcı olması nedeniyle sahte tutanak düzenleyenlerle yargı yoluyla mücadele ettiklerini belirterek, şunları söyledi: "Gerçeğe aykırı tutanakları sigorta eksperleri tespit ediyor ve şirket avukatları şikayette bulunuyor, savcılık da soruşturma başlatıyor. Sigorta şirketleri, bu tür tutanak tutan, olaya karışan tüm taraflar hakkında dolandırıcılık ve belgede sahtecilikten Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıyorlar.
Bizim şirket olarak açtığımız 50 civarında dava var. Vatandaşlarımızın küçük menfaatler için kendilerinin ve başkalarının hayatlarını karartmamaları gerekiyor."

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 03 Ekim 2011, 08:10'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.