Göbekbağı diye serçe parmağını kestiler

Göbekbağı diye serçe parmağını kestiler

Balıkesir'de 2005 yılında bir hastanede "göbek bağı diye anne karnındaki bebeğin serçe parmağının" kesilmesiyle ilgili görülen davada aileye 53 bin TL ödenmesine karar verildi.

Balıkesir İdari Mahkemesi'nde, 27 Temmuz 2005 tarihinde Ahmet Aldemir ve eşi Nurşen Aldemir'in çiftinin dünyaya gelen bebeklerinin göbek bağının Balıkesir Doğumevi'nde "ebe veya hemşirelerin değil, bahşiş almak için hizmetlinin kestiği, bu sırada bebeğin göbek bağıyla birlikte sol elinin serçe parmağının kesildiği" iddiasıyla ilgili görülen dava sonuçlandı. Mahkeme, anne, baba ve çocuk için ayrı ayrı tazminat ödenmesine karar verdi. Toplam 41 bin TL olan miktarın dosya ve mahkeme masraflarıyla birlikte yaklaşık 53 bin TL olması kararlaştırıldı.

Ailenin avukatı Feridun Taga'nın Sağlık Bakanlığı ve doğum ekibi ile sorumlu hekim hakkında açtığı davalar geçen yıl sonuçlanırken, birkaç ay önce de Bölge İdare Mahkemesi tarafından kesin karara bağlandı.

Dava sonucunu İHA muhabirine değerlendiren baba Ahmet Aldemir, "Biz bu olayı artık unutmak istiyoruz, hatta unuttuk. Bizim hukuki girişimimizi, sorumlulardan hesap sorulmasını istememiz bazı çevrelerce yanlış yerlere çekildi. Biz hiçbir şeyin peşinde değiliz. Ancak sorumluların cezasız kalmamasını istedik. O olaydan sonra 2008 yılında bir oğlumuz daha oldu. Şimdi de üçüncü oğlumuzu kucakladık. Eşim henüz doğum yaptı. Allah'a şükürler olsun çocuklarımız sağlıklı. Bu konuda hiçbir şey söylemek istemiyoruz"dedi.

Ahmet Aldemir'in yakınları ise, karşı taraf suçlu bulunduğu halde yaklaşık 50 bin TL civarında tazminata hükmedilmesinin üzücü olduğunu ifade ettiler.

Öte yandan, aynı mahkeme kararında, sorumlu hekim ve personel ile ilgili olarak da "hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına" karar verildiği öğrenildi. 5 yıl içinde suç işlenmezse, haklarındaki dava düşecek.

KÜÇÜK EMİN OKULA BAŞLAYACAK

Bu yıl okula başlayacak olan Emin Aldemir'in, iki kardeş sahibi bir ağabey oldu. Küçük Emin'in Demirhan (3) ve Eren (4 günlük) isimli iki kardeşi var.

 

 

 

 

Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş
Bu yazı 06 Eylül 2011, 04:09'de eklendi.

YORUMLAR Yorum yapın

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.